Jucătorii ambelor formaţii au intrat în teren cun un banner de susţinere pentru fotbaliştii Metalului Reşiţa, care nu şi-au primit drepturile salariale!
Echipele de start:
UTA: Miron – Polgar, Botiș, Manea, Burlă – Strătilă, Chindriș, Jorza, Hlistei – Rus, Curtuiuș. Antrenor: Roland Nagy
Rezerve: Mara – Gligor, Vlad, Tănase, Szekely, Petre și Man.
“U” Cluj: Niczuly – Butean, Crișan, Cordoş, Hâmpea – Boboc, Cîndea, Calcan, Ursu – Greu, Schieb. Antrenor: Mihai Teja
Rezerve: Ţicrea – Mutu, Popescu, Tarcea, Dulca, Keresztes, Ianoș
Arbitrii: Florin Marcu (Oradea) – Nicolae Chițoiu ( Timișoara) și Călin Cimponeriu ( Lugoj).
——————————
Meciul UTA – “U” Cluj se joacă duminică, 22 noiembrie, de la ora 11:00 şi va fi transmis de Dolce Sport şi Digi Sport. Mihai Teja, antrenorul alb-negrilor, care au adunat 5 victorii consecutive în Liga a II-a, crede că această partidă ar trebui să se dispute în Liga I şi că e o şansă pentru ambele combatante să facă spectacol şi să arate spectatorilor ce înseamnă două echipe de tradiţie.
“Rar mai vezi meciuri frumoase, spectaculoase în fotbalul românesc, fie că vorbim de Liga 1 sau Liga a 2-a. Pe lângă faptul că e un derby de tradiție, ce ar fi trebuit să se joace în primul eșalon, partida dintre UTA și Universitatea Cluj ar putea produce spectacol.
Se întâlnesc două formații capabile să facă propaganda fotbalului. Mai sunt și galeriile, care – de asemenea – își vor aduce un aport important din tribune, îmi doresc sincer să fie o sărbătoare a fotbalului”, a declarat Mihai Teja pentru sportarad.ro.
“UTA e favorită”
UTA “Bătrâna Doamnă” este pe locul 2 în liga a doua, seria Vest, la doar două puncte de liderul Gaz Metan Mediaş. Arădenii au doar două înfrângeri în acest sezon. Cu o victorie, “U” Cluj s-ar puta apropia de podium.
„Am vizionat două-trei meciuri ale arădenilor, inclusiv cel din tur, de la Cluj. Este clar că au un mare plus față de noi la capitolul experiență și chiar valoare prin unii jucători care au evoluat și în Liga 1. Sunt favoriți, vor juca și acasă, vin după o înfrângere, cu siguranță își vor dori cu ardoare victoria. Dar și echipa mea e în revenire, în creștere, avem rezultate pozitive în ultimele etape și nu dorim să ne oprim aici”, a mai spus Teja.
Meciul UTA – “U” Cluj contează pentru etapa a 15-a, a doua a returului, din Liga a II-a, seria Vest.
sursa stiridesport.ro